Kukang
je indonéský název pro chráněný druh poloopice outloně váhavého (Nycticebus coucang). Outloni váhaví mají v současné době (2014) podle Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN přidělen status „Zranitelný“ a podle Zákona č. 5 Indonéské republiky o ochraně živých zdrojů a ekosystémů z roku 1990, známého více pod názvem Zákon o zachování přírody č. 5, jsou tzv. „Absolutně chráněným druhem“.
Podle tohoto zákona je jakékoli obchodování s tímto druhem zakázáno, ale přesto je... to jeden z nejvíce obchodovaných druhů savců v Indonésii vůbec, který je prodáván převážně jako domácí „mazlíček“.
Ostatní hrozby, jakými jsou ztráta životního prostředí a vybíjení jako škůdců zemědělských plodin, jsou v jejich případě zastíněny právě intenzivním ilegálním obchodem.
Projekt Kukang, působící pod záštitou indonéské neziskové organizace ISCP (Indonesian Species Conservation Program), se snaží na tuto situaci reagovat. Smyslem projektu je ochrana outloňů v Indonésii se zaměřením na oblast severní Sumatry, kde se tento druh přirozeně vyskytuje. Posláním projektu je minimalizace výskytu outloňů na trzích se zvířaty, kde stresovaná zvířata často podléhají infekcím, které outloně často postihují potom, co jim obchodníci vytrhají zuby, aby nemohli pokousat své nové majitele a stali se tak „vhodnějšími mazlíčky“.
Projekt Kukang tak může minimalizovat fyzické i psychické utrpení zvířat, která jsou držena v absolutně neodpovídajících podmínkách zvířecích trhů.
POMOCI MŮŽETE NÁKUPEM PROPAGAČNÍCH PŘEDMĚTŮ S MOTIVEM PROJEKTU ZDE