Balikpapanský záliv
Balikpapanský záliv, oblast při pobřeží Východního Kalimantanu (Indonésie), je součástí třetího největšího ostrova světa, Bornea. Tento kdysi zelení téměř zcela pokrytý ostrov tvořil vzájemně propojené a velmi rozličné prostředí mnoha ekosystémů, obývané nečíselným množstvím zcela unikátních živočišných i rostlinných druhů. V průběhu druhé poloviny 19. století se však situace pozvolna začala měnit a s postupným osidlováním ostrova začaly přicházet i snahy o využívání přírodních zdrojů člověkem, který tak výrazně začal měnit do té doby přirozený a na přírodu orientovaný ostrovní charakter. Zatímco ještě v roce 2000 byl tento ostrov z větší části pokrytý lesem, s každým dalším uplynulým rokem až do dnes kácení nabývá na intenzitě, a tak každoročně zmizí více než 2% lesa. Toto číslo není zanedbatelné a tvoří úbytek více než 14 870 km2 lesa.
Cílem našeho programu je ochránit přírodní přirozené prostředí Balikpapanského zálivu, jednoho z posledních relativně nenarušených komplexů s přidruženými pobřežními ekosystémy indonéské provincie Východního Kalimantanu. Oblast našeho zájmu zahrnuje více než 450 km2 vysoce hodnotných oblastí včetně hlavního i druhotného deštného lesa a dalších ekosystémů jako například mangrovových bažin, korálových útesů a dalších vzájemně navazujících ekosystémů, které jsou obývány mnoha rozličnými formami rostlin a živočichů. Ohroženy jsou vzácné lesní druhy jako například kahau nosatý, levhard obláčkový, medvěd malajský, luskoun ostrovní, z téměř tří set druhů ptáků dále kukačka bornejská, marabu indomalajský, čáp pestrý, a z vodních savců a ostatních živočichů například dugong společně s delfínem orcelou tuponosou, a kareta obrovská. Výčet vzácných a zároveň ohrožených druhů tím však ani zdaleka nekončí a tvoří poměrně dlouhý seznam nejen živočišných, ale i rostlinných druhů, které často tvoří hlavní útočiště pro většinu zdejších živočichů.
Kromě degradace lesních porostů dochází také k znečišťování vodních ploch, a to jak řek tak i mořského pobřeží, podél kterého se nachází také některé z tradičních rybářských vesnic, doposud značně závislých na rybolovu. S přibývajícím průmyslem v jejich okolí a vypouštěním toxických odpadních vod do říčních toků tak dochází k úhynu ryb, které proto rybáři dále nemohou lovit a živit se jimi, a tak společně s tím, jak ekosystém dále degraduje a nejsou si schopni obstarat alternativní zdroje potravy, se často uchylují k unáhlenému prodeji vlastní půdy těžařským společnostem, nelegální těžbě dřeva, případně dalším nelegálním aktivitám. Problémy spojené s odlesňováním, výsadbou palmy olejné a dalším rozvojem průmyslu tak přináší celou řadu vzájemně propojených problémů, a proto mají široce destruktivní dopad nejen na životní prostředí, ale i život původních obyvatel těchto částí.
Společně s mnoha indonéskými dobrovolníky a ve snaze k zachování a podpoře těchto zcela unikátních ekosystémů vedeme nejen diskuzi s politiky, ale i těžařskými společnostmi. Monitorujeme také jednotlivé živočišné druhy včetně nelegální činnosti a porušování zákonů, ke kterému bohužel dochází ve snaze postupně ukrajovat les část po části. Nejen z těchto důvodů kontrola takto rozsáhlého území, jakým Balikpapanský záliv je, vyžaduje každodenní kontrolu, úsilí a soustředění mnoha z našich spolupracovníků, kteří se významným způsobem podílí na ochraně životního prostředí a tím i zachování přirozené druhové rozmanitosti.
V současné době proto uvítáme jakoukoli finanční pomoc, kterou můžete poskytnout a zároveň tímto děkujeme za osvětu v šíření informací o nevhodnosti používání palmového oleje včetně dalších produktů, které mají za následek zbytečné ubývání zcela výjimečných ekosystémů a tím i mnoha vzácných druhů živočichů této oblasti.